Warning: mysqli::mysqli() [mysqli.mysqli]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100036 Library:100136 in /home/healthprog/domains/sveikaateitis.lt/public_html/system/database/mysqliz.php on line 6
Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/healthprog/domains/sveikaateitis.lt/public_html/system/database/mysqliz.php:6) in /home/healthprog/domains/sveikaateitis.lt/public_html/system/library/session.php on line 11Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/healthprog/domains/sveikaateitis.lt/public_html/system/database/mysqliz.php:6) in /home/healthprog/domains/sveikaateitis.lt/public_html/system/library/session.php on line 11Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/healthprog/domains/sveikaateitis.lt/public_html/system/database/mysqliz.php:6) in /home/healthprog/domains/sveikaateitis.lt/public_html/index.php on line 179Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/healthprog/domains/sveikaateitis.lt/public_html/system/database/mysqliz.php:6) in /home/healthprog/domains/sveikaateitis.lt/public_html/system/library/currency.php on line 45 SĖKMĖS ISTORIJA

SĖKMĖS ISTORIJA

„Sveika ateitis“ (pogrupis "Sveika gyvensena“)

"Sveika ateitis" – nuo 2012 m. vykdomas pozityvios animacijos projektas. Tai prevencinės sveikatingumo programos vaikams ir suaugusiems, naudojančios pozityvią animaciją ir kineziterapijos metodus. “Sveikos ateities” idėja autoriui kilo 2003–2006m. kineziterapijos studijų metu dirbant tiesioginį darbą vaikų sveikatos priežiūros įstaigose. Sveikatingumo programų “Sveika ateitis” idėjos ir projekto autorius – kineziterapeutas Nerijus Braždžiūnas. Projektą kuruoja Lietuvos pediatrų draugija.

Vaikystėje žmogaus stuburas dar tik formuojasi, tačiau vaikų nugaros nuo pat mažens gauna didelę apkrovą nešiojant sunkias mokyklines kuprines ir daug sėdint per pamokas. Tai sukelia žalingą ilgalaikį poveikį visam augančiam organizmui. Dauguma suaugusiųjų nugaros skausmų priežasčių atsiranda dar vaikystėje ir paauglystėje. Daug vyresnio amžiaus žmonių teigia, kad jei būtų tokius pratimus žinoję anksčiau, būtų aktyviau užsiėmę sveikatos priežiūra. Tai paskatino įgyvendinti visuomenei aktualią sveikatingumo programą. Projekto „Sveika ateitis" pagrindinis tikslas – gerinti šalies mokinių sveikatingumo rodiklius ir mažinti įvairių susirgimų skaičių. Kiti projekto tikslai: didinti šalies mokinių fizinį aktyvumą; gilinti mokinių ir pedagogų žinias bei kompetencijas sveikos gyvensenos klausimais; formuoti teigiamą požiūrį į įvairias sveikatingumo programas.

Norą dalyvauti pilotiniame projekte pareiškė daug mokyklų ir gimnazijų, tačiau atrinktos tik dvi mokyklos: Petro Vileišio ir Žemynos progimnazijos. Daugumai vaikų animacija yra geriausiai suprantama ugdymo forma, todėl projektas įgyvendinamas įdiegiant į mokyklas pozityvios animacijos 5-6min. kineziterapinio pobūdžio sveikatingumo mankštas. Sudaromos įdomios ir tinkamos klasėse atlikti pratimų metodikas. Siekiama plėsti vaiko suvokimą apie galimus sveikatos palaikymo veiksnius. Teikiama informacija susiejama su sveika mityba, atsipalaidavimu, sveikatos patarimais ir universalia psichologija. Nors projekto idėja kilo dar 2006 metais, ilgai projekto įgyvendinti nepavyko, kadangi buvo ilgai diskutuojama, kaip geriausiai tai padaryti. Be to, jam vykdyti reikėjo gauti ne vieną pritarimą. Animacijos technologija taip pat yra gana brangi, mokyklų techninė bazė ir klasių informacinių įrenginių galimybės buvo nepakankamos programai vykdyti.

Kasdienis sveikatos prevencinių programų naudojimas padeda rasti pusiausvyrą tarp pasyvios kūno padėties sėdint ir jo aktyvinimo po ilgos statinės kūno padėties. Jaunas žmogus turėtų judėti tiek pat laiko, kiek ir sėdėjo, tačiau dėl mokslų jaunimas kiekvieną dieną praleidžia daugiau laiko sėdėdami. Po pamokų atliekant prevencines mankštas, organizmas patiria pakankamai greitą biomechaninį kūno aktyvinimą, o tai savo ruožtu mažina statinį sėdėjimo disbalansą. Naudą gauna ne tik mokiniai, bet ir mokyklos bei mokytojai. Tiesioginė sveikatinimo programų transliacija formuoja ilgalaikius valingus sveikatos pagrindus. Mankštinantis didėja vaikų koncentracija ir dėmesys. Pratimai skatina fizinį aktyvumą ir padeda formuoti taisyklingą laikyseną. Mokytojas gali matyti moksleivių judamojo aparato ypatumus ir įtaręs sveikatos problemą apie tai pasikalbėti su moksleiviu arba pranešti budinčiam sveikatos specialistui. Be to, mokytojai mielai pasimankština patys, jaučiasi žvaliau ir rodo gerą pavyzdį vaikams.

Projektas „Sveika ateitis“ įsisenėjusios problemos sprendimui pasiūlė naują ir inovatyvų būdą – sukūrė vaikams patrauklias animacijos mankštas. Unikalu tai, kad „Sveika ateitis“ sukurtas kaip daugkartinio naudojimo projektas, todėl, lyginant su trumpalaikėmis iniciatyvomis, sumažėja tikimybė, kad jo nauda bus tik laikina. Projekto vizija – sveikai auganti naujoji karta ir projekto tęstinumas visose Lietuvos mokyklose. Norima, kad atsirastų įvairaus pobūdžio pagrindinių fizinių ir psichoemocinių metodikų „sveikateka“-biblioteka. Sveikatos apsaugos ir mokslo bei švietimo sistemos poreikiams tenkinti reikėtų apie 50-80 sveikatingumo prevencinių programų "Sveika Ateitis". Projektas susilaukė ir žymių žmonių susidomėjimo – Žydrūnas Savickas prisidėjo viešinant ir palaikant "Sveiką ateitį" tiesiogiai dirbant su vaikais ir pedagogais.

Šaltiniai: Projekto „Sveika ateitis“ tinklapyje prieinama informacija: http://sveikaateitis.lt.

 

Nėra straipsnių šioje kategorijoje.